مقالات و سوالات متداول

 • پرینت سه بعدی چیست؟

  پرینت سه بعدی چیست؟ چاپگر ( پرینتر) سه بعدی یکی از فناوری های نوظهور است و این قابلیت را ایجاد می کند که هر گونه جسم سه بعدی را با هر نوع پیچیدگی تولید کند و برای این کار لازم است تنها شکل مورد نظر در یکی از نرم افزارهای سه بعدی ساز طراحی و بعد آن را با متریال های مختلف چاپ کرد. تمامی سازندگان و تولیدکنندگان صنعتی برای تست محصولات خود، نیاز به پیش تولید آن به منظور تکمیل و برطرف نمودن نقص های احتمالی دارند. امروزه چاپ سه بعدی این امکان را فراهم کرده که در کوتاه هترین زمان، کم ترین هزینه و صرف نظر از پیچیدگی های نمونه، پیش تولید را انجام دهند. برای این کار فرآیندهای مختلفی از چاپ سه بعدی وجود دارد که هر کدام از آنها در صنایع مختلف استفاده می شود و برای چاپ نمونه به وسیله هر کدام از این فرایندها نیازمند مدل سه بعدی نمونه، توسط نرم افزارهای سه بعدی سازی مانند CAD و یا اسکنرهای سه بعدی هستیم. اساس کار این چاپگرها این است که فایل سه بعدی توسط نرم افزارها به لایه های مجزا تفکیک شده و توسط پرینتر قابل خواندن می شود سپس چاپگر به طراحی و ساخت لایه ها پرداخته و در نهایت نمونه مورد نظر ساخته می شود. فنآوری های متفاوتی از چاپ سه بعدی هستند که هر کدام با مواد اولیه مخصوص عملیات چاپ را انجام می دهند. این مواد می توانند از جنس پلاستیک، فلز، سرامیک و... باشند. درحال حاضر بیشترین کاربرد بازار جهنی از مواد پلاستکی است که معمولاً ABS و PLA مناسب ترین آنها هستند. پرینت سه بعدی چیست؟

 • چاپگر سه بعدی چگونه کار می کند؟

  تفاوت تمامی پرینترهای سه بعدی در تکنولوژی و مواد مصرفی آنها است که آنها را از هم متمایز می کند. به عنوان مثال برخی پرینترهای سه بعدی بر پایه پودر (نایلون، پلاستیک، سرامیک و فلز) که با استفاده از یک منبع حرارت نوری (لیزر) ذوب شده و سپس جامد می شوند و شکل نمونه مورد نظر را می گیرند عمل چاپ را انجام می دهند. در برخی دیگر رزین های پلیمری با استفاده از لیزر لایه به لایه سفت و سخت شده و شکل جامد به خود می گیرند. (این لایه ها بسیار نازک هستند). جهش قطرات ریز از مواد به سطح پلت فرم نیز که بیانگر تکنولوژی جوهر افشان در چاپ دو بهدی هستند، در چاپ سه بعدی به عنوان تکنولوژی جهش چسب شناخته می شوند. رایج ترین این تکنولوژی ها، روش FDM است که در آن مواد اولیه از جنس پلاستیک ABS و یا PLA به صورت رشته ای از طریق نازل دستگاه عبور کرده و پس از گرم شدن عمل لایه سازی را انجام می دهد از آنجا که چاپ سه بعدی امکان ساخت مستقیم و دقیق قطعات را فراهم می کند می توان با این تکنولوژی اشیء پیچیده و با قابلیت های بسیار بالا را بدون نیاز به مونتاژ و در کمترین زمان تولید کرد. با این حال یکی از مهمترین نکات اساسی تولیدی موفق با این دستگاه، طراحی بسیار دقیق نمونه ها می باشد و غیر از این عملیات مهم، آماده سازی فایل و همچنین تبدیل آن می تواند پیچیده و زمان بر باشد به ویژه برای قطعاتی که در طول فرآیند ساخت بسیار پیچیده هستند. با این حال بروز رسانی مستمر نرم افزار و ارتقاء آن می تواند به کاهش زمان و طول این روند کمک به سزایی کند. علاوه بر این پس از پایان کار چاپ بیشتر قطعات نیاز به پردازش دارند، این مرحله که شامل سنباده زدن، صیقل دادن، رنگ و یا دیگر نکات تکمیلی کار است، نیازمند زمان و مهارت بالایی است. و به طور خلاصه می توان گفت این تکنولوژیهم اکنون اینکار تنها با استفاده از متریال های معدودی قابل اجراست اما کار بر روی تولید با انواع متریال مختلف همچون فلزات، مواد خوراکی، مواد بیولوژیک و سایر اقلام نیز در مرحله تحقیق و توسعه است و در آینده ای نزدیک تحول بزرگی در فرآیند تولید ایجاد خواهد کرد.

 • مزایای پرینت سه بعدی چیست ؟

  - مدل سازی سریع به کارخانه ها و اشخاص کمک می کند تا خیلی سریع تر از قبل ایده های خود را به محصولات موفق تبدیل کنند.با پرینتر سه بعدی، بعد از طراحی نمونه خود در نرم افزارهای سه بعدی ساز، محصول خود را با اندازه واقعی در دست بگیرید، به امتحان آن بپردازید و از آن بازخورد بگیرید - مهم نیست که چه طراحی می کنید، هر چه باشد یقینا محصول بی عیبی برای بار اول در نخواهد آمد. امتحان کردن محصول، ارزیابی و رفع نواقص آن بهترین راه برای آنست که ببینید کدام طراحی جواب می دهد و کدام خیر. مدل سازی سریع با پرینتر سه بعدی قابلیت انعطاف پذیری زیادی به شما می دهد تا چرخه آزمون و خطا را با هزینه کمتر طی کنید. - در حالت معمول، هرچه دیرتر عیبی در محصول پیدا شود، هزینه بیشتری برای رفع آن لازم است. پیدا کردن نقصان محصول و رفع آن همان موقع در قدم اول طراحی، برای جلوگیری از دوباره کاری و اتلاف هزینه و منابع ضروری است. مدل سازی سریع با پرینتر سه بعدی، به طراحان صنعتی و مهندسان این امکان را می دهد تا در زمان کوتاه تری، تجدید نظر بیشتری برای رسیدن به مطلوب داشته باشند حتی وقتی شما زمان کمی بین تست تمام و کمال محصول خود تا فروش دارید. - نمونه های فیزیکی، به همکاران، مشتری ها و فروشنده ها ایده را بهتر منتقل می کند تا نمونه های دیجیتالی. مدل سازی سریع، بازخورد شفاف و لازم را برای تولید یک محصول خوب فراهم می آورد و به طراحان اجازه می دهد تا سریعا نظرات را به خروجی تبدیل کنند. - قبل از سرمایه گذاری برای تولید انبوه، بدانید که محصول شما دقیقا چه شکلی است و چه طور کار میکند. با امکان اضافه شدن مواد مصرفی بیشتری به پرینتر های سه بعدی ماشین های هوشمند هزاره سوم در آینده نزدیک حتی محصول خود را می توانید به همان جنس بسازید، رنگ بندی خود را روی آن پیاده کنید و آن را ببینید. اضافه بر این، اگر تولید نهایی محصول شما احتیاج به قالب یا الگویی داشته باشد شما می توانید در کمترین زمان آن را خودتان بسازید.

 • تکنولوژی FDMچیست؟

  ساخت قطعات با دوام از ترموپلاستیک های کارآمد
  ماشین های هوشمند متخصص در تولید پرینتر سه بعدی با تکنولوژی FDM و پیشرو در ارائه خدمات پرینت سه بعدی به روش FDM.
  ساخت نمونه های مفهومی، نمونه های کاربردی و قطعات قابل استفاده از ترموپلاستیک های استاندارد و با عملکرد بالا نتیجه FDM است. تنها تکنولوژی پرینت سه بعدی است که قطعات پرینت شده با آن، در برابر حرارت، ضربه های مکانیکی و رخدادهای شیمایی مقاوم است.

 • نحوه کار FDMچگونه است؟

  ابتدا فایل سه بعدی جسم مورد نظر خود را از طریق کامپیوتر و نرم افزارهای سه بعدی طراحی کرده و با فرمت قابل شناسایی برای پرینترهای سه بعدی ذخیره می کنیم. (در حال حاضر مناسب ترین فرمت، STL می باشد) فایل ذخیره شده را بر روی SD کارت کپی کرده و به چاپگر متصل می کنیم حال با روشن کردن دستگاه، محتوای حافظه جانبی برای پیدا کردن فایل print جستجو را آغاز کرده و به محض یافتن و خواندن آن شروع به ساخت جسم سه بعدی به صورت لایه به لایه می کند. برای ساخت لایه ها، مواد پلاستیکی از طریق یک سیم پیچ و منبع تغذیه به نازل اکستروژن هدایت شده و این نازل با ذوب کردن مواد اولیه، آنها را بر روی پلتفرم، اکسترود می کند. نازل و پایه همزمان با هم در تماس اند به طوری که ابعاد شئ به مختصات x,y,z توسط پایه و نازل در هنگام چاپ کنترل می شود.
  در این روش، نازل اکستروژن حرکتی افقی و عمودی را برای رسم مقطع نمونه مورد نظر بر روی پلتفرم طی می کند. این لایه نازک که از پلاستیکی سخت می باشد، بلافاصله به لایه زیر چسبیده و هنگامی که لایه کامل می شود با دقتی معادل یک شانزدهم اینچ برای ساخت لایه بعدی حرکت می کند. زمان چاپ و تولید نمونه بستگی به ابعاد نمونه ای دارد که در حال تولید است. اشیاء کوچکتر (در حدود چند اینچ مکعب) و اجسام با طول بیشتر ولی ضخامت کم را به سرعت چاپ می کند. ولی اشیائی که دارای پیچیدگی های بالا و ابعادی بزرگتر هستند سرعت دستگاه را نسبت به حجم کار کاهش می دهند. اما در مقایسه با روش های SLA و SLS این روش نسبتاً کند می باشد.

 • کاربرد FDMچیست؟

  • این روش برای مدل های مفهومی، تست نمونه و برقراری ارتباط بین طراحی و نمونه نهایی بسیار مناسب است.
  • نمونه هایی که تولید می شود می تواند نمونه های اولیه کاربردی باشد که در سنجش عملکرد نمونه نهایی به کار می رود.
  • برای تولید قطعات پایانی بدون اینکه برای ساخت قالب آن زمان و هزینه زیادی را هدر دهد به کار می رود.
  • ساخت ابزار ها را بسیار سریعتر از دستگاه های تولید، قالبسازی و تولید انجام می دهد و نیاز به تراشکاری دوباره ندارد.

 • صنایع پرکاربرد FDMکدامند؟

  • هوا فضا
  • پزشکی
  • دندان پزشکی
  • خودروسازی
  • تجاری
  • مصرف کنندگان
  • صنعتی

 • مزایای استفاده از FDMچیست؟

  آزادی در طراحی:
  آزاد بودن در طراحی همیشه از آرزوهای طراحان بوده که هر چه می خواهند طراحی کنند را بدون کم و کاست بتوانند بسازند. با استفاده از FDM و پرینت سه بعدی این آرزوی دست نیافتنی محقق شده است. از زمانی که این تکنولوژی ساخت روی کار آمده است، نمونه های پیچیده با جزئیات جانبی و نمونه هایی با ویژگی های درونی برای ساخت و تولید قطعات و نمونه های اولیه بسیار آسان شده و برای تولیدات طراحی شده سه بعدی بسیار کارآمد است.
  تولید قطعات:
  FDM این امکان را به ما می دهد که با استفاده از مواد ترموپلاستیک قطعات و مدلهای مورد نظر خود را به راحتی و به سرعت تولید کنیم. مزیت این تکنولوژی در توانایی تولید قطعات سفارشی با عملکرد و مقاومت بالا و به سرعت است که این قطعات تولید شده با دوام و محکم بوده، در مقابل حرارت و مواد شیمیایی مقاوم هستند و در طیف گسترده از برنامه های کاربردی می توان از آنها استفاده کرد.
  اختراع مجازی:
  با FDM و یک دستگاه پرینتر سه بعدی اختراعات مجازی شما دیگر خارج از تصور نبوده و می توانید تخیلات خود را به طور واقعی بسازید و لمس کنید که تنها برای ساخت نمونه های خود نیاز به طراحی سه بعدی دارید پس از آن می توانید تغییراتی را در طراحی خود بدون نیاز به قالب سازی دوباره ایجاد کنید و دیگر زمانهای طولانی و هزینه های بالایی را برای تولید محصولات خود صرف نکنید.
  مهندسی پلاستیک:
  از پلاستیک هایی که برای استفاده در این تکنولوژی به کار می روند می توانیم به ABS پلی کربنات(PLA) و... اشاره کنیم. نمونه هایی که با این متریال ها ساخته می شوند برای تولیدات با حجم کم و تست عملکرد آنها در محیط های سخت بسیار مناسب بوده و لایه سازی آنها در تولید افزایشی بسیار دقیق می باشد.

 • مواد مصرفی پرینتر های سه بعدی چیست؟

  ماشین های هوشمند تولید کننده مواد مصرفی پرینتر سه بعدی
  فیلامنت های ماشین های هوشمند مطابق با استانداردهای جهانی و در 24 رنگ تولید می شوند. این فیلامنت ها برای بهترین کیفیت پرینت و از دو جنس ABS و PLA ساخته می شوند و پس از طی کردن تست های کیفیت به دست مشتریان پرینتر سه بعدی می رسد.
  انواع زیادی از مواد مصرفی وجود دارد که پرینتر های سه بعدی از آن تغذیه می کنند اما دو پلاستیک ABS و PLA از بقیه رایج ترند. هم ABS و هم PLA با عنوان ترموپلاستیک شناخته می شوند. به این معنی که آنها در معرض گرما نرم و انعطاف پذیر می شوند و در هنگام سرما سخت. این فرآیند می تواند بارها و بارها برای آنها تکرار شود. قابلیت ذوب شدن و دوباره شکل گرفتن،ویژگی هایی است که آنها را در جامعه چاپگرهای سه بعدی شایع کرده و باعث شده این دو نوع پلاستیک بیشتر به عنوان مواد مصرفی یا متریال پرینتر سه بعدی شناخته شوند.

 • ABS چیست؟

  امروزه در صنعت پلاستیک ABS کاربردهای زیادی دارد. به طور مثال از کاربردهای آن می توان به تولید انواع لوله ها (مانند آب و فاضلاب)، قطعات خودرو، مونتاژهای الکترونیکی، محافظ های صنعتی (یکی از خواص ABS جذب ضربه است)، وسایل آشپزخانه، آلات موسیقی، جعبه ها و کیف های محافظ و اسباب بازی ها اشاره کرد.
  ویژگی های عمومی ABS:
  به طور کلی ABS بسیار با دوام و محکم است، انعطاف پذیری کمی دارد و در برابر گرما مقاوم است. پرینترهای سه بعدی در مرحله اول روی پلاستیک ABS دمایی بین 210 تا 250 درجه سانتی گراد اعمال می کنند سپس پردازش روی آن را روی میز کاری که در پرینترهای سه بعدی تعبیه شده انجام می دهند. به این ترتیب متریال پرینت شده نه تاب برمی دارد نه می شکند.
  از نظر قیمت، ABS از ارزانترین مواد مصرفی پرینتر سه بعدی است که یکی از دلایل استفاده زیاد آن در جامعه پرینت سه بعدی همین است. این نوع پلاستیک کاربردهای زیادی به عنوان خوراک پرینتر سه بعدی دارد مخصوصا اینکه به راحتی سمباده می خورد ( برای تولید نمونه های صاف) و قابل رنگ شدن است. بخش های پرینت شده یا شکسته شده به راحتی با چسب های مخصوص روی هم سوار می شوند و در استون (پاک کننده ناخن) حل می شود. ABS عموما در رنگ های سفید، مشکی، قرمز، آبی، زرد و سبز یافت می شود و همینطور مدل شفاف ( بی رنگ ) و ظاهر ماتی دارد.
  اشکالات ABS:
  اما ABS اشکالاتی نیز دارد. اولین مورد آن است که از نفت ساخته می شود و در طبیعت غیر قابل تجزیه است، اما خوشبختانه بازیافت می شود. اشکال دیگر، اینست که دود (البته ملایم) تولید می کند که در محیط های تولید دستگاههای پرینتر سه بعدی یا تست و ارزیابی آنها به یک هود نیاز است. همچنین ABS زیر نور آفتاب به مدت طولانی خراب می شود.
  اگر قصد استفاده از فیلامنت ABS خود به مدت طولانی ندارید بهتر است آن را از محفظه خود بیرون نیاورید. همچنین ABS رطوبت موجود در محیط را جذب می کند و این امر می تواند در کیفیت پرینت شما تأثیر بگذارد.

 • PLA چیست؟

  یک ترموپلاستیک زیست تخریب پذیر است که از منابع تجدیدپذیری مانند آرد ذرت، نیشکر و نشاسته مشتق گرفته می شود. برای همین فیلامنت های PLA از جمله مواد مصرفی پرینترهای سه بعدی است که دوستدار محیط زیست است در مقایسه با بقیه پلاستیک ها مانند ABS که از مشتقات نفتی گرفته می شود.
  کاربردهای PLA:
  از کاربردهای PLA می توان به پزشکی اشاره کرد. برای بخیه زدن و ایمپلنت های جراحی که دارای ویژگی است که میتواند اسید لاکتیک بدون اثر را در بدن تعدیل کند. اتصالات ایمپنلت های جراحی مانند پین ها ولوله ها نیز از PLA ساخته می شود که ظرف شش ماه تا دو سال در بدن انسان تجزیه می شوند. همچنین PLA در بسته بندی مواد غذایی نیز استفاده می شود. در ساخت لوازم یکبار مصرف ( قاشق و چنگال)، لوازم خانگی، مواد بهداشتی و حتی پوشک از PLA استفاده می کنند. به همین دلیل PLA به عنوان یک پلاستیک سالم و امن شناخته می شود. برای آن هایی که می خواهند با PLA فنجان، بطری آب یا هر لوازم دیگری که با غذا و نوشیدنی در ارتباط است پرینت کنند این نکته قابل ذکر است که یادتان باشد رنگ های فیلامنت های PLA به اندازه خود PLA بی خطر نیست. متاسفانه در دفترچه اطلاعات استفاده از این مواد هیچ اشاره ای به ترکیبات شیمیایی رنگ های فیلامنت ها یا پتانسیل ایجاد مسمومیت آنها هیچ اشاره ای نمی شود.
  ویژگی های PLA:
  PLA وقتی پرینت می شود بسیار سخت و محکم است ولی مقداری شکننده. آستانه ذوب آن در قیاس با ABS پایین تر است و در حدود 160 تا 220 درجه سانتی گراد ذوب می شود. برای همین به گرم کردن میز کار پرینتر سه بعدی نیاز نیست ولی اگر گرم شود پرینت، کیفیت بهتری خواهد داشت. PLA زمان زیادی برای خنک شدن لازم دارد برای همین کارشناسان پرینتر سه بعدی توصیه می کنند به جای صرف زمان برای سرد شدن از یک خنک کننده یا فن استفاده شود. در هنگام گرما بوی کمی تولید می کند مانند بوی ذرت یا پنکیک ولی مثل ABS دودی از خود متصاعد نمی کند برای همین در محیط کار با آن هود لازم نیست و برای کارکردن در خانه نیز امن است. PLA سمباده زده می شود و با رنگ های آکریلیک رنگی نیز می شود ولی اکثر مردم ترجیح میدهند از فیلامنت های رنگی استفاده کنند. چسب زدن PLA مانند ABS به راحتی انجام نمی شود. برخی نیز برای چسب زدن به سراغ سیانوآکریلات (چسب های قوی تر) می روند اما آن مضرات خاص خودش را دارد مانند اینکه باید با دستکش و عینک مخصوص مصرف شود چون شدیدا چسبنده است به دست یا بدن بچسبد جداشدنش راحت نیست.
  اشکالات PLA:
  PLA به خاطر ضرر کمترش برای بدن انسان و سازگار بودن با محیط زیست انتخاب رایجی برای استفاده پرینترهای سه بعدی شده است اما اشکالات خودش را دارد. مثل اینکه در برابر گرمای زیاد دوام نمی آورد و نرم می شود. البته این مورد می تواند مزیت هم باشد وقتی شما می خواهید قسمت پرینت شده را جوش دهید، خم کنید یا تعمیر کنید. برای این کار می توانید آن را دوباره گرما دهید. PLA در رنگ های متنوعی وجود دارد و همچنین نیمه شفاف و کدر که البته مدل نیمه شفاف آن بسیار جالب است مخصوصا وقتی "در شب می درخشد". PLA های نرم هم وجود دارند برای مصارفی که احتیاج به انعطاف زیادی است اما کار با آنها به شدت سخت است و تهیه آن ها نیز مشکل است. به مانند ABS رطوبت موجود در هوا را جذب می کند و حتی از ABS استعداد بیشتری در این زمینه دارد. در چنین حالتی PLA بیشتر سفت می شود و پرینت کردن با آن مشکل است همچنین وقتی PLA خیس شود دمای بیشتری برای گرم کردن آن لازم است.

 • اسکنر سه بعدی چیست؟

  تبدیل دنیای اطرافمان به فایل سه بعدی
  اسکنر سه بعدی دستگاهی است که یک شیء یا محیط را در دنیای واقعی تحلیل می کند و با توجه به شکل و ظاهر و رنگ آن شیء یا محیط، از آن فایل سه بعدی می سازد.